Susisiekime: +370 687 43032 | info@bitinas.eu

Aviliai

Kol dar gyvi mitai, kad „bitės šalčio nebijo“ ir propaguojamas „šaltas žiemojimas“, kol teigiama, kad „bitininkai geri žmonės“, bet tuntai Pilypų iš kanapių ne pateiktus argumentus ginčija, o visą kritiką nukreipia juos pateikusio asmens atžvilgiu, kol pilna svaigstančių, kad geriausios bitės Bakfasto (o iš ko jas išvesti, jei nesirūpinti natūraliomis rasėmis?!) – tol būtina mitus griauti, parodant kaip yra iš tikrųjų ir kokios to priežastys.

Iš kur tas „šaltas žiemojimas“ ir kitos dangaus manos paieškos atsiranda?

1) Iš bičių būste vykstančių fizikinių reiškinių nesupratimo.
2) Iš bičių biologijos nežinojimo.
3) Iš naudojamų avilių, kurie neatitinka bičių poreikių, sukeliamų problemų.

Pirmiausiai yra fizika ir jos dėsniai. Nes nei Apis mellifera, nei Homo sapiens jų paneigti negali. Taip ir evoliucionavo rūšys – nuolatos įtakojamos fizikos dėsnių veikimo. Nuo gyvų būtybių elgsenos priklausė jų išlikimas: šilumą taupė – išliko, nesugebėjo racionaliai jos naudoti – išnyko. Jei lizdas drevėje virš lakos – pakilusi į viršų šiluma laikosi ir neprilyja, jeigu laka viršuje – šiltas oras būstą palieka, gali patekti lietaus vandens ir šeimos su tokia elgsena išnyksta.

Būtent nuo neatšaukiamo ir nuolatinio fizikos dėsnių veikimo priklausė bičių vystymasis ir jų biologijos ypatumai.

O šiuo metu naudojami aviliai bičių biologijos neatitinka. Ir kaip galėtų atitikti, jei vadinamasis „standartinis“ avilys atsirado iš vyno dėžių. Apie tai, vykstant net virtualioms muštynėms, diskutavome prieš dešimtį metų bitininkų forume mano-bites.lt. Prisiminkime Šarlį Dadaną, kuris buvo vynuogininkas ir vyndarys, apie jo persikėlimą iš Prancūzijos į JAV miestą Hamiltoną, jo verslo krachą ir vyno dėžių pritaikymą bitėms, ten esančio klimato skirtumus su mūsiškiu ir pan.

Pažvelkime į nuotraukas

:lol:

Vyno butelio aukštis
Vyno butelio skersmuo

Vyndariai labai konservatyvūs ir butelio standartas nusistovėjęs seniai.
Taigi – butelio aukštis su kamščiu 310 mm, plotis 74 mm.
Pridėję 1 mm tarpą tarp butelių, gausime vyno dėžės matmenis:
ilgis 6 x 75 = 450 mm, plotis 4 x 75 = 300 mm, aukštis 310 mm.
Štai ir „standartinio“ avilio lizdas. Gal iš čia ir „standartinis“ atstumas tarp korių?!
Vyno butelio skersmuo per pusę (74 : 2) – štai jums 37 mm, nors natūraliai bitės tokiu lizde ir nesiuva…

;)

Ir niekas šių dydžių keisti nesiruošia, nes tai „standartas“, todėl ieškoma dangiškos manos „šalto žiemojimo“ ir kituose pavidaluose, nes per milijonus metų evoliucijos užtvirtinti bičių biologijos principai su šiuo „standartu“ nesuderinami.

Kviečiu bičiulius idealistus pažvelgti į bites ir jų pasaulį giliau, o visus profus, kurie vadovaujasi tik principu „даёшь стране угля, хоть мелкого, но много“ – be pykčio rodymo idealistų atžvilgiu, rasti sau kitų užsiėmimų, jei negalite net ir pasvajoti apie tinkamesnį avilį, racionalesnį bičių žiemojimą, kokybiškesnį ir neužterštą medų, ar didesnį bitininkavimo malonumą…

:bee